reklama

Pobyt v zahraničí - čo roky nevadilo, zrazu vadí?

Na internete sa roztrhlo vrece s vtipmi na adresu R. Kaliňáka a poslancov strany Smer kvôli novele zákona o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov, a to kvôli údajne novinke v právnej úprave: ako sa možno dočítať napríklad v článku, ktorý novele venoval denník SME (http://www.sme.sk/c/6802651/za-neohlasenie-dlhsieho-vycestovania-zo-statu-pripravil-kalinak-pokuty.html): „...nenahlásenie opustenia Slovenska na obdobie dlhšie ako 90 dní bude po novom priestupkom" ... „ak neoznámite, kde a ako dlho budete, môžete dostať pokutu, pretože spravíte priestupok." Poslanci včera rozhodli, že hlásenia budú povinné od 1. júla." Kto aspoň trochu pozná súčasnú platnú a účinnú právnu úpravu, nemôže sa kritike a sarkastickému humoru nečudovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Paragraf 9 zákona o hlásení pobytu občanov od počiatku svojej účinnosti (pričom treba povedať, že ide o zákon z roku 1998 (!), aj keď účinnosť nadobudol až v roku 2006) ustanovuje: „Občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu." Nejde teda v žiadnom prípade o novú povinnosť, ale o povinnosť, ktorú zákon už teraz ustanovuje a ustanovoval ju aj v minulosti. Nová právna úprava len nahrádza slovo „ohlási" slovným spojením „je povinný ohlásiť", ide teda o formulačné vyprecizovanie doterajšieho znenia. O povinnosť však išlo už predtým. Doteraz to nikomu nevadilo, ba ani smiešne to nebolo?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tŕňom v oku je zdá sa najmä to, že porušenie tejto povinnosti bude postihovateľné ako priestupok. Ale čuduj sa svete, porušenie tejto povinnosti môže byť už v súčasnosti priestupkom. § 46 zákona o priestupkoch (Iné priestupky proti poriadku v správe) ustanovuje: „Priestupkom proti poriadku v správe je porušenie aj iných povinností než uvedených v § 21 až 45, ak sú ustanovené všeobecne záväznými právnymi predpismi, vrátane všeobecne záväzných nariadení obcí a všeobecne záväzných vyhlášok miestnych orgánov štátnej správy, ak sa takýmto konaním sťaží plnenie úloh štátnej správy alebo obcí. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 33 eur."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Novela zákona o hlásení pobytu občanov žiadnu novú skutkovú podstatu priestupku neustanovuje!

Odhliadnuc od toho, aký význam má ustanoviť nejakú povinnosť (§ 9 zákona o hlásení pobytu občanov), ak jej nedodržiavanie nesankcionujeme? Aj prvák na právnickej fakulte vám odpovie, že žiadny.

Nie je mojim cieľom polemizovať o opodstatnenosti existencie takejto povinnosti, hoci si osobne myslím, že opodstatnená je. Podstatné však je, že nejde o žiadnu novinku v našom právnom poriadku.

Ján Škrobák

Ján Škrobák

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský učiteľ, právnik a šéfredaktor časopisu www.projustice.sk. Zoznam autorových rubrík:  Právo, morálka a politikaBásne z roku 2013SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu