Pobyt v zahraničí - čo roky nevadilo, zrazu vadí?

Autor: Ján Škrobák | 17.5.2013 o 10:50 | (upravené 20.5.2013 o 18:44) Karma článku: 29,10 | Prečítané:  3697x

Na internete sa roztrhlo vrece s vtipmi na adresu R. Kaliňáka a poslancov strany Smer kvôli novele zákona o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov, a to kvôli údajne novinke v právnej úprave: ako sa možno dočítať napríklad v článku, ktorý novele venoval denník SME (http://www.sme.sk/c/6802651/za-neohlasenie-dlhsieho-vycestovania-zo-statu-pripravil-kalinak-pokuty.html): „...nenahlásenie opustenia Slovenska na obdobie dlhšie ako 90 dní bude po novom priestupkom" ... „ak neoznámite, kde a ako dlho budete, môžete dostať pokutu, pretože spravíte priestupok." Poslanci včera rozhodli, že hlásenia budú povinné od 1. júla." Kto aspoň trochu pozná súčasnú platnú a účinnú právnu úpravu, nemôže sa kritike a sarkastickému humoru nečudovať.

Paragraf 9 zákona o hlásení pobytu občanov od počiatku svojej účinnosti (pričom treba povedať, že ide o zákon z roku 1998 (!), aj keď účinnosť nadobudol až v roku 2006) ustanovuje: „Občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu." Nejde teda v žiadnom prípade o novú povinnosť, ale o povinnosť, ktorú zákon už teraz ustanovuje a ustanovoval ju aj v minulosti. Nová právna úprava len nahrádza slovo „ohlási" slovným spojením „je povinný ohlásiť", ide teda o formulačné vyprecizovanie doterajšieho znenia. O povinnosť však išlo už predtým. Doteraz to nikomu nevadilo, ba ani smiešne to nebolo?

Tŕňom v oku je zdá sa najmä to, že porušenie tejto povinnosti bude postihovateľné ako priestupok. Ale čuduj sa svete,  porušenie tejto povinnosti môže byť už v súčasnosti priestupkom. § 46 zákona o priestupkoch (Iné priestupky proti poriadku v správe) ustanovuje: „Priestupkom proti poriadku v správe je porušenie aj iných povinností než uvedených v § 21 až 45, ak sú ustanovené všeobecne záväznými právnymi predpismi, vrátane všeobecne záväzných nariadení obcí a všeobecne záväzných vyhlášok miestnych orgánov štátnej správy, ak sa takýmto konaním sťaží plnenie úloh štátnej správy alebo obcí. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 33 eur."

Novela zákona o hlásení pobytu občanov žiadnu novú skutkovú podstatu priestupku neustanovuje!

Odhliadnuc od toho, aký význam má ustanoviť nejakú povinnosť (§ 9 zákona o hlásení pobytu občanov), ak jej nedodržiavanie nesankcionujeme? Aj prvák na právnickej fakulte vám odpovie, že žiadny.

Nie je mojim cieľom polemizovať o opodstatnenosti existencie takejto povinnosti, hoci si osobne myslím, že opodstatnená je. Podstatné však je, že nejde o žiadnu novinku v našom právnom poriadku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?