Pobyt v zahraničí - čo roky nevadilo, zrazu vadí?

Autor: Ján Škrobák | 17.5.2013 o 10:50 | (upravené 20.5.2013 o 18:44) Karma článku: 29,10 | Prečítané:  3743x

Na internete sa roztrhlo vrece s vtipmi na adresu R. Kaliňáka a poslancov strany Smer kvôli novele zákona o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov, a to kvôli údajne novinke v právnej úprave: ako sa možno dočítať napríklad v článku, ktorý novele venoval denník SME (http://www.sme.sk/c/6802651/za-neohlasenie-dlhsieho-vycestovania-zo-statu-pripravil-kalinak-pokuty.html): „...nenahlásenie opustenia Slovenska na obdobie dlhšie ako 90 dní bude po novom priestupkom" ... „ak neoznámite, kde a ako dlho budete, môžete dostať pokutu, pretože spravíte priestupok." Poslanci včera rozhodli, že hlásenia budú povinné od 1. júla." Kto aspoň trochu pozná súčasnú platnú a účinnú právnu úpravu, nemôže sa kritike a sarkastickému humoru nečudovať.

Paragraf 9 zákona o hlásení pobytu občanov od počiatku svojej účinnosti (pričom treba povedať, že ide o zákon z roku 1998 (!), aj keď účinnosť nadobudol až v roku 2006) ustanovuje: „Občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu." Nejde teda v žiadnom prípade o novú povinnosť, ale o povinnosť, ktorú zákon už teraz ustanovuje a ustanovoval ju aj v minulosti. Nová právna úprava len nahrádza slovo „ohlási" slovným spojením „je povinný ohlásiť", ide teda o formulačné vyprecizovanie doterajšieho znenia. O povinnosť však išlo už predtým. Doteraz to nikomu nevadilo, ba ani smiešne to nebolo?

Tŕňom v oku je zdá sa najmä to, že porušenie tejto povinnosti bude postihovateľné ako priestupok. Ale čuduj sa svete,  porušenie tejto povinnosti môže byť už v súčasnosti priestupkom. § 46 zákona o priestupkoch (Iné priestupky proti poriadku v správe) ustanovuje: „Priestupkom proti poriadku v správe je porušenie aj iných povinností než uvedených v § 21 až 45, ak sú ustanovené všeobecne záväznými právnymi predpismi, vrátane všeobecne záväzných nariadení obcí a všeobecne záväzných vyhlášok miestnych orgánov štátnej správy, ak sa takýmto konaním sťaží plnenie úloh štátnej správy alebo obcí. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 33 eur."

Novela zákona o hlásení pobytu občanov žiadnu novú skutkovú podstatu priestupku neustanovuje!

Odhliadnuc od toho, aký význam má ustanoviť nejakú povinnosť (§ 9 zákona o hlásení pobytu občanov), ak jej nedodržiavanie nesankcionujeme? Aj prvák na právnickej fakulte vám odpovie, že žiadny.

Nie je mojim cieľom polemizovať o opodstatnenosti existencie takejto povinnosti, hoci si osobne myslím, že opodstatnená je. Podstatné však je, že nejde o žiadnu novinku v našom právnom poriadku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Bödör stratil pamäť, prokurátor to chce preveriť

Čo sa udialo na súde s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej.


Už ste čítali?